Optymalizacja kosztów energii elektrycznej w firmie – jak ją przeprowadzić? Rozwiąż problem z wysokimi rachunkami

koszty pradu w firmie analiza 1024x682 1 1

Boisz się otworzyć maila z fakturą od sprzedawcy energii? Znów staniesz przed dylematem: zapłacić za prąd czy za dostawę towaru dla firmy? Mam dla Ciebie dwie wiadomości. Zła jest taka, że większość firm płaci zawyżone rachunki i nie próbuje tego naprawić. Dobra, że Twój biznes z tego wyjdzie. Wystarczy odrobina zaangażowania. Pierwszy krok to właśnie optymalizacja kosztów energii elektrycznej w firmie, a potem stworzenie planu działania i co najważniejsze – trzymanie się go.

Optymalizacja kosztów energii elektrycznej w firmie – od czego zacząć?

Zacznij od twardych danych: sprawdź rachunki, liczniki i zsumuj moc urządzeń w firmie. Następnie oszacuj wskaźniki zużycia energii.

Zweryfikuj faktury za energię elektryczną

Zbierz rachunki za prąd z ostatnich 12 lub 24 miesięcy. Uzyskasz obraz pełnych cykli sezonowych, które wpływają na zużycie energii w firmie. Jeśli przeanalizujesz tylko dane z lata czy zimy, Twoje wnioski będą zafałszowane. Przegapisz na przykład dane związane z ogrzewaniem lub klimatyzacją.

Na podstawie rachunków stwórz bazę danych, w której rozpiszesz:

  • miesięczne zużycie energii w kWh,
  • koszt jednostkowy energii,
  • opłaty stałe i zmienne,
  • moc umowną i jej wykorzystanie,
  • opłaty za moc bierną.

Możesz nawet narysować sobie wykres dobowy czy miesięczny, który pokaże tendencje wzrostowe i spadkowe. To jeszcze lepiej uwidoczni, jak poważny masz problem z nagłymi skokami zużycia i pozwoli Ci szybciej zidentyfikować ich źródło.

Zajrzyj również do umów ze sprzedawcą i dostawcą energii. Może dowiesz się o ukrytych kosztach, na które nie zwróciłeś uwagi przy jej podpisywaniu?

Przeczytaj:

● Co to jest moc umowna?
Czym jest moc bierna?
Umowa z dostawcą energii elektrycznej
Prosument czy umowy rozdzielone?

Optymalizacja zużycia energii – odczytaj podliczniki

Jeśli w wybranych obszarach firmy zainstalowałeś podliczniki, na przykład na liniach produkcyjnych, w dziale IT czy przy systemie grzewczym, odczytaj z nich dane historyczne. Pozwoli Ci to przeprowadzić szczegółową analizę, dzięki której obniżysz koszty zużycia energii.

Przeprowadź inwentaryzację urządzeń energetycznych

Teraz zidentyfikuj wszystkich mniejszych i większych „konsumentów” energii, czyli urządzenia elektryczne w Twojej firmie.

Dla każdego z nich zapisz:

  • moc znamionową – znajdziesz ją na tabliczce znamionowej lub w dokumentacji, lub w internecie, wpisując nazwę modelu,
  • szacowany czas jego pracy dziennie lub tygodniowo,
  • wiek urządzenia i jego standard energetyczny.

Następnie oblicz szacunkowe zużycie energii przez każde urządzenie, mnożąc jego moc przez czas pracy. W ten sposób wytypujesz największych pożeraczy energii.

Przy tej czynności zwróć uwagę na przestarzałe urządzenia elektryczne w firmie. Cechuje je wyższy pobór energii w porównaniu z ich nowoczesnymi odpowiednikami. Może więc pora wymienić je na nowe, zwłaszcza jeśli należą do niskiej klasy energetycznej?

Przyjrzyj się też systemom wentylacji i ogrzewaniaczy odpowiednio je konserwujesz? Czy ustawiasz odpowiednie temperatury? Czy chłodzą lub ogrzewają pomieszczenia, których nikt nie używa przez większość dnia? Sprawdź też stan izolacji budynku – szczelność okien, drzwi, ścian i dachu.

Ustal wskaźniki efektywności energetycznej w firmie

Zastosuj wskaźniki porównawcze. Im wyższy wynik, tym gorsza jest efektywność energetyczna firmy. Najczęściej oblicza się:

  • energochłonność produkcji, czyli to ile energii zużywasz, żeby wytworzyć jednostkę produktu – w zakładach produkcyjnych, np. kWh na tonę produktu,
  • energochłonność powierzchniową, czyli to ile energii zużywa się na jednostkę powierzchni budynku – oblicza się ją dla biur, sklepów i hoteli, np. kWh/m²,
  • zużycie energii na pracownika – czyli ile energii elektrycznej zużywa jeden pracownik, np. kWh na pracownika.

Wyniki czarno na białym porównasz z firmami Twojej wielkości. Na przykład, jeśli wiesz, że inne biuro o podobnym standardzie zużywa około 100-150 kWh/m² rocznie, a Twoje zużywa 300 kWh/m², to już Ci to daje do myślenia. Bo widzisz, ile przepłacasz i jak dużo możesz zaoszczędzić.

Pożegnaj cichych zabójców Twojego portfela – plan działania

Kiedy zbierzesz wszystkie informacje, rozpisz plan naprawczy i się go trzymaj. Sama identyfikacja problemów i opracowanie rozwiązań nie wystarczą. Bo jeśli ich nie wprowadzisz w życie, to nic się nie zmieni.

Zoptymalizuj harmonogram pracy urządzeń

Zdarza się, że maszyny w zakładzie pracują „na pusto”. Włączacie je wcześniej niż to konieczne i pracują dłużej, niż potrzeba. Czy wszystkie trzeba uruchamiać jednocześnie? Nie dość, że płacisz więcej za prąd, to jeszcze możesz przekraczać moc umowną i moc bierną – a za to dostawca energii nalicza Ci karę.

Zaplanuj, w jakiej kolejności uruchamiać energochłonne urządzenia. Rozłóż te czynności w czasie.

Na przykład, zamiast uruchamiać wszystkie maszyny produkcyjne o 6:00 rano, wprowadź harmonogram stopniowego rozruchu między 5:45 a 6:30. Okaże się, że zredukowałeś maksymalne zapotrzebowanie na moc nawet do 30%.

Wybierz optymalną grupę taryfową

Analiza wydatków na energię w firmie powie Ci, kiedy zużywasz najwięcej prądu. Na tej podstawie może się wyjaśnić, że rozliczasz się według niewłaściwej grupy taryfowej.

Bo jeśli większość Twojej produkcji odbywa się w nocy, ale nie korzystasz z rozliczenia kilkustrefowego z niską stawką nocną, to przepłacasz nawet do 30%. Istnieją też grupy taryfowe dla tych firm, które intensyfikują swoje działania w weekendy.

Zmodernizuj wyposażenia firmy – wymiana urządzeń na energooszczędne i inteligentne

Zacznij od prostych rzeczy. Wymień tradycyjne żarówki na żarówki LED, które zużywają do 80% mniej energii i mają znacznie dłuższą żywotność.

Rozważ instalację czujników ruchu i natężenia światła, które automatycznie dostosują oświetlenie do aktualnych potrzeb.

Systemy BMS (Building Management System) działają jak centralny układ nerwowy budynku, kontrolując i optymalizując pracę wszystkich systemów energetycznych. Z nimi Twój budynek sam wie, kiedy i gdzie potrzebne jest ogrzewanie, chłodzenie czy oświetlenie. Potrafi automatycznie dostosować parametry pracy urządzeń. Takie systemy zwykle przynoszą redukcję kosztów rzędu 10-30% całkowitych kosztów energii.

W dalszej perspektywie możesz rozważyć instalację fotowoltaiczną, żeby produkować energię elektryczną na potrzeby firmy.

Wynegocjuj lepsze warunki u swojego sprzedawcy energii elektrycznej

Prowadzisz duże przedsiębiorstwo? Świetnie! Masz spore możliwości negocjacyjne. Inaczej to wygląda, kiedy zajmujesz się niewielkim biznesem i w pojedynkę nie należysz do klientów o przekonującej sile zakupowej. Jeśli jednak połączysz się z innymi małymi firmami, dokonacie grupowego zakupu energii elektrycznej. I wynegocjujecie stawki za prąd porównywalne ze stawkami największych odbiorców.

Oczywiście tutaj przydaje się doświadczenie negocjacyjne, znajomość prawa i rynku energetycznego. Na tym etapie skorzystaj z doradztwa energetycznego dla firm, dzięki któremu podpiszesz korzystną umowę na zakup energii elektrycznej.

Przeczytaj:

Którą taryfę prądu dla firmy wybrać?
7 powodów do zmiany sprzedawcy energii elektrycznej
Kiedy zmienić sprzedawcę prądu?

Stwórz plan działania i działaj zgodnie z nim

Najpierw wprowadź w życie najprostsze rzeczy (wymiana żarówek i urządzeń, korzystna grupa taryfowa, negocjacje zakupów energii), a tuż za nimi te, które przyniosą Ci dalsze oszczędności (np. instalacja fotowoltaiczna).

Zastosuj monitoring energii, dzięki któremu zaczniesz śledzić zużycie energii w czasie rzeczywistym i porównasz aktualne zużycie z okresem przed optymalizacją. Trzymając rękę na pulsie, od razu rozpoznasz anomalie i przekroczenia. Zweryfikujesz trendy i wzorce zużycia i dowiesz się, w którym obszarze da się jeszcze coś udoskonalić, żeby płacić mniej za prąd.

Pamiętaj przy tym, że nawet najlepsze rozwiązania mogą z czasem stracić swoją efektywność. Urządzenia się starzeją, pojawiają się zaawansowane technologie, a zapotrzebowanie na energię w firmie się zmienia. Wykonuj przeglądy urządzeń energetycznych zgodnie z przepisami i modyfikuj plan działania na podstawie nowych danych.

Przeczytaj również:

Dlaczego ceny energii elektrycznej są wysokie?
Dlaczego gaz jest drogi?
Jak płacić mniej za gaz w firmie?

Optymalizacja kosztów energii elektrycznej w firmie – niższe faktury za prąd, oszczędności i usprawnienia na korzyść Twojej firmy

Zmiana harmonogramów produkcyjnych, modernizacja urządzeń elektrycznych i wybór odpowiedniej grupy taryfowej obniżają rachunki za prąd. Obniżenie kosztów energii elektrycznej przynosi spore oszczędności już od pierwszej faktury.

Chcesz się dowiedzieć, co zadziała w Twoim przypadku? Najszybszy sposób to pomoc niezależnego doradcy energetycznego dla firm. Skontaktuj się ze mną, a zaproponuję Ci optymalne rozwiązania, dzięki którym Twoje faktury przestaną straszyć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *