Operator nalicza Ci kary? Koszty dystrybucji na fakturze wzrosły, a Ty nie wiesz, co z tym zrobić? Najprawdopodobniej naruszasz warunki umowy. Winna może być moc umowna. Sprawdź, jak ją optymalizować i kiedy wystąpić o jej zmianę, żeby zmniejszyć rachunki za sprzedaż energii.

Czym jest moc umowna?
Moc umowna to maksymalna moc, którą pobierasz z sieci energetycznej w danym momencie. Z dostawcą energii elektrycznej ustalasz taki limit, który odpowiada zapotrzebowaniu Twojej firmy, i zobowiązujesz się go nie przekraczać.
Od wysokości tego parametru zależy, czy urządzenia elektryczne w Twojej firmie działają prawidłowo. Dystrybutor wie, ile energii musi Ci dostarczyć i zapewnia stabilność dostaw oraz efektywnie zarządza obciążeniem sieci energetycznej.
Przekroczenie mocy umownej – co za to grozi?
Dostawca energii oblicza moc umowną (pobieraną i oddawaną) w okresach co 15 minut. Jeśli urządzenia w Twojej firmie tylko chwilowo przekraczają limit, pomija je. Dzieje się tak na przykład przy rozruchu urządzeń, kiedy silniki, włączając się, potrzebują więcej mocy.
Częste przekroczenia prowadzą do przeciążenia sieci. Wówczas dostawca nalicza karę za każdy nadmiarowy kilowat (kW). Jeśli w ciągu godziny nadmierny pobór pojawi się w kilku okresach, to pod uwagę bierze najwyższe z nich.
Karę nalicza się na podstawie iloczynu składnika stałego stawki sieciowej i sumy dziesięciu największych przekroczeń mocy umownej. Jeżeli licznik energii nie zapisuje sumy dziesięciu największych przekroczeń, to mnoży się składnik stały stawki sieciowej i dziesięciokrotność maksymalnej nadwyżki mocy pobranej ponad ustalony limit. Opłata obowiązuje w każdym okresie rozliczeniowym, w którym wystąpiły przekroczenia.
Przeczytaj:
Moc umowna – za wysoki limit to również problem
Na Twojej fakturze nie ma dodatkowej opłaty za moc umowną? To wcale nie musi być dobry znak. Bo istnieje szansa, że ustaliłeś zbyt wysoki limit w stosunku do tego, ile naprawdę pobierasz. W takim przypadku dopłacasz za coś, co nie jest Ci potrzebne.
Jeśli średni pobór mocy jest co najmniej o 10% niższy od wartości mocy umownej, którą zgłosiłeś dostawcy, to jej zmniejszenie się opłaca.
Z doświadczenia wiem, że przedsiębiorcy bardzo często mają ustaloną za dużą moc umowną na swoich fakturach i przez to miesięcznie tracą sporo pieniędzy.
Optymalizacja mocy umownej – daj odetchnąć fakturom
Przed karą możesz się obronić. Istnieje kilka sposobów na to, żeby rozłożyć zużycie energii elektrycznej w czasie i nie naruszać ustalonej granicy.
Dostosuj godziny pracy urządzeń do mocy umownej
Odczytaj liczniki lub zajrzyj do aplikacji dostawcy energii. Zobacz, kiedy panuje szczytowy pobór energii w Twojej firmie i które urządzenia zużywają najwięcej prądu. Zastanów się, czy pracę części z nich możesz przenieść na inne godziny (np. nocne).
Zainwestuj w energooszczędne urządzenia do firmy
Zamiast płacić kary, postaw na nowoczesne urządzenia. Boisz się dużych wydatków? Pamiętaj, że to zakup raz na wiele lat. W dłuższej perspektywie zwróci Ci się z nawiązką. Między innymi dlatego właśnie, że zmniejszysz pobór mocy umownej i obniżysz rachunki za energię elektryczną w swoim przedsiębiorstwie.
Monitoruj zużycie energii elektrycznej w firmie
Systemy automatycznego zarządzania energią (EMS) zwiększą efektywność energetyczną Twojej firmy. Użyj inteligentnych liczników i systemów monitoringu. Śledź na bieżąco zużycie energii i reaguj, kiedy widzisz, że znów doszło do przekroczenia limitu.
Jeśli mimo optymalizacji Twoje koszty za moc umowną nadal będą wysokie, jedynym wyjściem może okazać się jej podwyższenie.
Przeczytaj:
Moc umowna – skorzystaj ze wsparcia i dostosuj ją do potrzeb firmy
Nie wiesz, jak zabrać się za optymalizację? Zastanawiasz się, czy przekraczasz limity lub niepotrzebnie płacisz za niewykorzystaną moc umowną? Jako niezależny doradca energetyczny dla firm rozszyfruję Twoją umowę o świadczenie usług dystrybucyjnych, sprawdzę faktury i podpowiem, co możesz zrobić, żeby płacić mniej za energię elektryczną.