Szukasz oszczędności w firmie? Dopasuj grupę taryfową energii elektrycznej do swoich potrzeb. Wybór jest duży, stawki różne i łatwo się pogubić lub dla świętego spokoju wybrać którąkolwiek z nich. Tyle że ten święty spokój runie, kiedy przekonasz się, ile mogłeś zaoszczędzić w czasie, kiedy korzystałeś z niedopasowanego rozliczenia. Zobacz, która taryfa prądu dla firmy odpowiada Twoim potrzebom. Zoptymalizuj funkcjonowanie swojego przedsiębiorstwa, wydając przy tym jak najmniej pieniędzy.

Taryfa prądu dla firmy – poznaj swoje potrzeby
Taryfa to zbiór cen i stawek opłat oraz warunków ich stosowania. Klienci bardzo często tym pojęciem określają cenę za energię czynną (prąd). Jednak w kontekście wyboru sposobu rozliczania, merytorycznie i poprawnie powinno używać się określenia „grupa taryfowa”, czyli grupa, dla której stosuje się jeden zestaw cen i stawek opłat oraz warunków ich stosowania. Taryfy dystrybucyjne są zatwierdzane co roku przez Prezesa URE (Urząd Regulacji Energetyki).
Żeby wybrać właściwą grupę taryfową, przeanalizuj:
- zużycie energii elektrycznej w swojej firmie,
- godziny o największym i najmniejszym poborze energii,
- miesiące – czy w określonych porach roku Twoja firma zużywa więcej energii niż w innych?
Przejrzyj faktury za prąd z ostatniego roku – zyskasz pełny obraz tego, jak wygląda gospodarka energią elektryczną w Twojej firmie, a do dokładniejszej analizy będą Ci potrzebne dane dobowo-godzinowe, które możesz otrzymać od swojego OSD (Operatora Systemu Dystrybucyjnego).
Jakie rozliczenie – jednostrefowe, dwustrefowe czy wielostrefowe?
Rozliczanie jednostrefowe oznacza, że przez całą dobę obowiązuje stała cena prądu.
Natomiast rozliczanie wielostrefowe polega na wyznaczeniu określonych stref czasowych w ciągu doby. Mamy więc:
- rozliczanie dwustrefowe – ze strefą dzienną i nocną lub strefą szczytową oraz pozaszczytową,
- rozliczanie trzystrefowe – ze szczytem przedpołudniowym, szczytem popołudniowym i pozostałymi godzinami,
- rozliczanie czterostrefowe – ze szczytem przedpołudniowym, szczytem popołudniowym, pozostałymi godzinami doby i doliną obciążenia.
W każdej ze stref obowiązują odmienne stawki.
Wielostrefowy sposób rozliczania może wydawać się skomplikowany, ale najczęściej stanowi optymalne rozwiązanie. Jeśli dopasujesz pracę przedsiębiorstwa do stref, w których stawka za energię jest tańsza, okaże się, że możesz sporo zaoszczędzić.
Dodatkowo, jeśli korzystasz ze źródeł energii odnawialnej, połączysz pobór energii z sieci w rozliczeniu wielostrefowym z produkcją energii przez instalację fotowoltaiczną czy turbiny wiatrowe.
Rodzaje grup taryfowych dla przedsiębiorstw w Polsce
W Polsce obowiązują trzy grupy taryfowe dla biznesu: A, B i C. Wyboru grupy dokonujesz na podstawie wysokości napięcia, do którego podłączone jest przedsiębiorstwo. Następnie wybierasz sposób rozliczania.
Grupa taryfowa A
Dotyczy przedsiębiorstw podłączonych do sieci wysokiego napięcia (WN) – od 60 kV do 400 kV. Firmy te mają własne transformatory. Instalacja, ich dostosowanie i wymiana leży po ich stronie, łącznie z kosztami.
Przedsiębiorstwa mają do wyboru takie grupy taryfowe:
A21 – rozliczenie jednostrefowe,
A22 – rozliczenie dwustrefowe,
A23 – rozliczenie trzystrefowe,
A24 – rozliczenie czterostrefowe.
Grupa taryfowa B
Firmy z tej grupy taryfowej korzystają ze średniego napięcia (SN) od 1 kV do 60 kV. Podobnie jak przedsiębiorstwa grupy A, również są właścicielami układu.
Grupa taryfowa B dzieli się na dwie podgrupy w zależności od pobieranej mocy umownej: poniżej 40 kW i powyżej 40 kW.
Odbiorcy z mocą umowną poniżej 40 kW wybierają następująco:
- B11 – jednostrefowe rozliczenie dla firm,
- B12 – dwustrefowe rozliczenie,
- B13 – rozliczenie trzystrefowe.
Odbiorcy z mocą umowną powyżej 40 kW mają do wyboru:
- B21 – rozliczenie jednostrefowe,
- B22 – rozliczenie dwustrefowe,
- B23 – rozliczenie trzystrefowe,
- B24 – rozliczenie czterostrefowe.
Grupa taryfowa C
Ta kategoria obejmuje przedsiębiorstwa, którym do działalności wystarcza niskie napięcie (nN) do 1 kV. Również w tym przypadku wydziela się dwie podgrupy w zależności od wysokości mocy umownej do 40 kW i powyżej 40 kW.
Dla firm z mocą umowną poniżej 40 kW przewidziano:
C11 – rozliczenie jednostrefowe,
C12 – rozliczenie dwustrefowe (np. C12a, C12b, C12o, C12r i C12w),
C13 – rozliczenie trzystrefowe.
Klienci z mocą umowną powyżej 40 kW wybierają spośród opcji:
C21 – rozliczenie jednostrefowe,
C22 – rozliczenie dwustrefowe (np.: C22a, C22b, i C22w),
C23 – rozliczenie trzystrefowe,
C24 – rozliczenie czterostrefowe.
W grupie taryfowej C ciekawie prezentują się zwłaszcza opcje dwustrefowe, przy czym nie wszystkie występują u każdego dostawcy energii (np. C12o).Na przykład C12a ma strefy szczytowe i pozaszczytowe ustalane nie tylko godzinowo, ale i zależnie od pór roku (od kwietnia do września i od października do marca).
W C12b wyróżnia się 14-godzinną strefę dzienną i 10-godzinną strefę nocną. Wybierasz 8 godzin w ciągu między 22:00 a 7:00 i… 2 godziny obok siebie od 13:00 do 17:00. Analogicznie jest w taryfach C22a i C22b u klientów z mocą umowną powyżej 40 kW.
Z kolei dla C12w wyróżnia się strefy dzień i noc, przy czym nocna obejmuje dodatkowo całe soboty, niedziele i dni ustawowo wolne od pracy.

Rozliczenie czterostrefowe znajdziesz obecnie (styczeń 2025 r.) tylko w PGE. To najbardziej rozbudowana forma, przewidująca najniższe stawki za energię w tzw. dolinie obciążenia, czyli w sobotę od godziny 1:00 do 5:00 i przez całą niedzielę oraz inne dni ustawowo wolne od pracy.
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat kosztów na fakturze? Zajrzyj do tego artykułu: Umowa z dostawcą energii elektrycznej – jak ją czytać?
Grupy taryf energetycznych – wybierz świadomie!
Jak widzisz, decyzja o tym, która taryfa prądu dla firmy będzie najlepsza, to nie zakupy w piekarni. Od niego zależy nie tylko wydajna praca Twojego przedsiębiorstwa, ale i stan konta bankowego.
Chcesz mieć pewność, że wybierzesz najbardziej opłacalną opcję? Skorzystaj z usług doradcy energetycznego. Przeanalizuję Twoje potrzeby, wyjaśnię wszelkie niuanse i zaproponuję optymalne rozwiązanie.
Przeczytaj też:
1. Dlaczego ceny prądu w Polsce są tak wysokie? 8 powodów
2. Jak obniżyć koszty energii elektrycznej w firmie? 3 błędy!