Rzeczywistość gospodarcza nie rozpieszcza krajowych przedsiębiorców. W realiach, gdzie koszty produkcji prądu rosną, każda optymalizacja wydatków jest na wagę złota. Pewnie borykasz się z wysokimi rachunkami za prąd w swojej firmie. Jak obniżyć koszty energii elektrycznej w firmie? I czy da się samodzielnie temu zaradzić? W tym artykule dowiesz się najważniejszych rzeczy!

Jak obniżyć koszty energii elektrycznej w firmie?
Zanim powiem Ci, jak to zrobić, spójrz na tabelę, w której pokazuję, jakie są metody redukcji opłat za prąd dla firm.
Możesz podjąć kroki samodzielnie. Jednak równie dobrze możesz oddać los swoich wydatków na energię w ręce innych.
Samodzielnie | Z pomocą innych |
Wymienić oświetlenie i urządzenia na energooszczędne | Zmiana warunków umowy |
Edukacja pracowników w zakresie oszczędności energii elektrycznej | Wprowadzenie zmian zasugerowanych po audycie energetycznym |
Instalacja urządzeń OZE | |
Inwestycja w urządzenia IoT i automatyzację |
Źródło: opracowanie własne oraz https://efl.pl/pl/biznes-i-ty/artykuly/jak-obnizyc-rachunki-za-prad-w-msp
Jak pewnie wiesz, samodzielne kroki dają efekty dopiero z czasem. Zarówno modernizacja budynku, wymiana urządzeń oraz oświetlenia, jak i edukacja pracowników mogą zaowocować oszczędnościami dopiero z biegiem miesięcy, a nawet lat.
Inwestycja w nowy sprzęt wymaga z kolei środków, jeżeli zdecydujesz się np. na instalację OZE i zaangażowanie grupy innych specjalistów. Co w przypadku, kiedy chcesz uzyskać szybkie efekty w stosunkowo krótkim czasie?
Pokażę Ci, co musisz zrobić, żeby zminimalizować rachunki za energię elektryczną u sprzedawcy lub operatora. To krok, który otworzy Ci drogę do szybszej zmiany ceny na korzystniejszą, a nawet zwrotów za dotychczasowe faktury.
Koszty zużycia energii w firmie – 4 kroki do skutecznego obniżenia rachunków za prąd
Tak, jak wspomniałem w akapicie wyżej — najefektywniejszą i najbardziej spektakularną korektę kosztów w krótkim czasie możesz uzyskać przez sprawdzenie parametrów umownych, zmianę sprzedawcy, weryfikację poprawności rozliczeń lub renegocjację dotychczasowych warunków.
Zanim jednak wyjaśnię Ci, jak skorygować koszty energii w przedsiębiorstwie, to dostaniesz ode mnie ściągawkę. Zawiera ona opis wszystkich najważniejszych elementów umowy, czyli:
- określenie dostawcy i sprzedawcy,
- mocy umownej,
- taryfy,
- terminu, na który umowa zostaje zawarta.
Z czego składa się umowa na prąd dla firm? Najważniejsze elementy
Pokażę Ci, co oznaczają dane elementy umowy. Wyjaśnię też różnicę między dostawcą a sprzedawcą, bo wbrew pozorom to są dwa różne pojęcia.
Czym różni się sprzedawca od dostawcy energii elektrycznej?
W Polsce działa 5 głównych dostawców energii, czyli tzw. Operatorów Systemów Dystrybucyjnych (OSD), a także kilkadziesiąt mniejszych, lokalnych przedsiębiorstw zajmujących się dystrybucją. Odpowiadają oni za infrastrukturę i awarie w swoich regionach, które są określone prawem. W związku z tym nie można zmienić dostawcy prądu.
Sprzedawca natomiast korzysta z wcześniej wspomnianej infrastruktury energetycznej. Zapewnia też dostarczenie energii od dostawcy do tzw. użytkownika końcowego, czyli przykładowo — Twojej firmy. Takich podmiotów zarejestrowanych na terytorium Polski mamy kilkaset!
Możesz podpisać umowę kompleksową, w której zawarte są dwie usługi — dystrybucja i sprzedaż energii. Masz prawo również do zmiany sprzedawcy prądu i wybrać spośród tych kilkuset podmiotów, którzy posiadają koncesję na sprzedaż energii. W takim przypadku będziesz posiadał dwie osobne umowy (na dystrybucję i sprzedaż).
Moc umowna — co to? Jak obniża koszty energii elektrycznej w firmie?
Tutaj warto rozróżnić kolejne dwa pojęcia, czyli moc przyłączeniową i moc umowną.
Moc przyłączeniowa określa w dużym uproszczeniu maksymalną moc, jaką może pobierać z sieci instalacja elektryczna w Twojej firmie.
Moc umowna natomiast określa maksymalną ilość energii wyrażoną w kW, którą w danym momencie możemy pobrać z sieci energetycznej.
Po więcej informacji zajrzyj do tego tekstu: Moc umowna – czy Ty też przepłacasz?
Grupy taryfowe prądu dla firm — jakie obowiązują?
Jak pewnie wiesz, grupa taryfowa to rozkład cen za poszczególne składniki, za które płacisz ostatecznie na swojej fakturze. Taryfy dystrybucyjne są zatwierdzane przez Prezesa URE (Urząd Regulacji Energetyki) i obowiązują na danym terenie.
Rozkład cen energii różni się pod względem różnych taryf. Dla biznesu można wyróżnić:
- Taryfa C — odbiorca podłączony jest do sieci elektroenergetycznej niskiego napięcia.
- Taryfa B — odbiorca podłączony jest do sieci elektroenergetycznej średniego napięcia.
- Taryfa A — odbiorca podłączony jest do sieci elektroenergetycznej wysokiego napięcia.
Wbrew powszechnemu przekonaniu, litera w taryfie dla biznesu nie świadczy o tym, jak duże jest przedsiębiorstwo, ale z jakiego napięcia korzysta.
Terminy umowy — jakie są dostępne?
Wśród wielu wariantów zawieranych umów chciałbym powiedzieć Ci o tych, które sprawiają największe problemy z punktu widzenia zmiany sprzedawcy.
- Umowa terminowa — taka, która zawarta jest na wskazany okres. Mogą być to umowy zawarte na rok, a nawet istnieje na rynku możliwość zawarcia umowy ze sprzedawcą prądu na 12 lat. Ważne: takiej umowy z reguły nie możesz wypowiedzieć przed terminem zakończenia.
- Umowa bezterminowa, in. taryfowa — jest to najzwyklejsza umowa na prąd, którą możesz podpisać. Rozliczany jesteś wtedy według tzw. taryfy sprzedawcy. Wszystkie zapisy dotyczące okresów wypowiedzeń masz w OWU (Ogólne Warunki Umowy).
Skoro znasz już podstawowe pojęcia związane z Twoją umową na prąd dla firmy, czas dowiedzieć się, jakich błędów unikać przy samodzielnej korekcie kosztów za energię.
Przeczytaj:
Błędy przy korekcie kosztów prądu dla firm. Zarządzaj energią świadomie
Zarządzanie energią elektryczną w przedsiębiorstwie zwykle zaczynamy od wdrożenia planu oszczędnościowego. Możesz wykonać termomodernizację, wymienić energochłonne maszyny na urządzenia o niższym poborze energii, zainwestować w sprzęt biurowy o wysokiej klasie energetycznej (m.in. monitory, drukarki), zastosować żarówki LED w miejsce tradycyjnych i czujniki ruchu.
Zmniejszenie zużycia prądu to jednak dopiero czubek góry lodowej. Bo nawet najnowsze energooszczędne technologie i świadomość, że ograniczasz emisję gazów cieplarnianych do atmosfery nie pomogą, jeśli Twoja umowa ze sprzedawcą lub dostawcą energii elektrycznej ma błędnie dobrane parametry.
Bierz pod uwagę taryfę w umowie
Możliwe jest, że wybierzesz niewłaściwą grupę taryfową, przez co, zamiast zaoszczędzić, zapłacisz więcej za zużywaną energię. Ponadto możesz zdecydować się na zbyt niską moc umowną, co spowoduje dodatkowe opłaty za przekroczenie jej limitu. Błąd w doborze tych parametrów stanie się widoczny dopiero po otrzymaniu faktury za energię.
Uważaj na umowy terminowe
Pamiętaj, że w umowie terminowej masz konkretny zapis, który mówi o konieczności jej wypowiedzenia mimo terminu obowiązywania oraz co się stanie, jeżeli tego nie zrobisz.
Przy próbie zmiany sprzedawcy możesz wpaść w dwie pułapki:
- wypowiedzieć umowę zgodnie z terminem jej zakończenia, ale nie znając dokładnie prawa energetycznego i terminu zgłoszenia do OSD planowanej zmiany sprzedawcy,
- przez to Twoja firma może wpaść w sprzedaż rezerwową, o której pisałem tutaj.
Nie zapomnij o parametrach umownych
Tak jak wcześniej wspomniałem, mamy moc przyłączeniową i moc umowną. Upewnij się, że Twoja moc umowna nie jest zawyżona, co do Twoich poborów. Tutaj istnieje szansa na spore oszczędności, jeżeli wiesz, jak czytać swoją fakturę i w jaki sposób to zweryfikować.
Inwestycja na lata – jak obniżyć koszty energii elektrycznej w firmie?
To pewnie była duża dawka wiedzy dla Ciebie lub odświeżenie dotychczasowych informacji, prawda?
Jak widzisz, samo oszczędzanie energii w firmie to dopiero początek. Jeżeli nie chcesz ugrząźć w przepisach i elementach umownych, z chęcią pomogę Ci zmniejszyć rachunki za zużycie energii elektrycznej.
Możesz skorzystać z darmowej szczegółowej analizy dokumentów i estymacji oszczędności, o których dowiesz się więcej tutaj.
Jeżeli masz jeszcze jakieś pytania dotyczące tego, jak zadbać o optymalizację kosztów energii, nie tylko elektrycznej, to jestem tu dla Ciebie.
Warto poświęcić trochę czasu na to, żeby obniżyć rachunki za energię. Odpowiednia konfiguracja parametrów na umowie pomaga zmniejszyć koszty, co przekłada się na rentowność firmy i poprawia jej płynność finansową.
Brzmi zachęcająco? Zostaw swój namiar w formularzu kontaktowym! Podpowiem Ci, jak obniżyć koszty za energię elektryczną w firmie.
Skontaktuj się