Prowadzenie firmy w zwalniającej gospodarczo Europie to nie lada wyzwanie. Warto znaleźć oszczędności nawet tam, gdzie się tego nie spodziewasz! W tym artykule przybliżę Ci sposoby na pozostawienie niemałych środków w budżecie firmy. Z czego składa się rachunek za gaz dla firm i jak ta wiedza może Ci pomóc? Przeczytaj uważnie, a dowiesz się wszystkiego!

Co się składa na rachunek za gaz dla firm?
Skąd się biorą wysokie rachunki za gaz? Odpowiedź na to znajdziesz w linkowanym artykule, który zamieściłem na blogu jakiś czas temu.
Co łączy te dwa postawione wcześniej pytania? Otóż są to składniki na rachunku za gaz dla firm. Poniżej przedstawiam najważniejsze z nich.
Abonament
To koszt związany z wybraną grupą taryfową i jest on stały.
Cena za zużyte paliwo gazowe
W przeciwieństwie do prądu, o którym pisałem wcześniej, gaz przeliczany jest ze zużycia w metrach sześciennych (m3) na kilowatogodziny (kWh). Co ciekawe, podobnie jak w przypadku energii elektrycznej, również tutaj masz prawo zmienić sprzedawcę gazu. Niestety, świadomość konsumentów w tej dziedzinie wciąż pozostawia wiele do życzenia.
Jak pokazują regularne raporty Urzędu Regulacji Energetyki, w 2023 roku na zmianę sprzedawcy gazu zdecydowało się jedynie 6 tysięcy odbiorców. To zaledwie ułamek wszystkich firm posiadających przyłącza gazowe.
Opłaty dystrybucyjne
Jak sama nazwa wskazuje, opłacasz w nich koszt dystrybucji gazu dla firm. Można zaliczyć do nich opłatę zmienną i stałą.
Opłata dystrybucyjna zmienna
Zależy od wielu czynników w tym:
- poziomu zużycia gazu,
- jakości paliwa gazowego,
- regionu kraju, w którym go pobierasz
Opłata dystrybucyjna stała
Stała opłata dystrybucyjna to nic innego jak koszt związany z utrzymaniem sieci gazowej w dobrej kondycji. Pokrywa takie wydatki jak konserwacja, monitoring czy niezbędne remonty.
Co ważne, ta opłata trafia bezpośrednio do Operatora Systemu Dystrybucyjnego gazu, czyli firmy odpowiedzialnej za zarządzanie siecią. W Polsce głównym graczem w tej roli jest Polska Spółka Gazownictwa – największy operator w kraju, który dba o to, aby gaz bezpiecznie i bez zakłóceń docierał do domów i firm.
Jak obniżyć rachunki za gaz w firmie?
Są dwie drogi okrojenia wydatków za gaz dla firm — w ramach oszczędności surowca i zmiana warunków umowy. Poniżej opiszę każde z nich.
Oszczędność surowca
Jeżeli na własną rękę chcesz zmniejszyć koszty gazu dla firm, to warto zacząć od racjonalnego gospodarowania tym paliwem.
Co możesz zrobić? Poniżej tylko kilka przykładów:
- Utrzymuj stałą temperaturę w pomieszczeniach.Warto zawsze utrzymywać temperaturę na poziomie 21 stopni Celsjusza, chyba że warunki Twojego przedsiębiorstwa potrzebują innych wartości temperatury.
- Nie zasłaniaj grzejników. To prosty, jednocześnie często pomijany krok. Warto sprawdzić wszystkie przestrzenie dookoła grzejników w firmie!
- Obniż temperaturę ogrzewania wody w kranach, jeśli to możliwe. Tam, gdzie instalacja na to pozwala, warto obniżyć temperaturę wody użytkowej.
- Regularnie kontroluj swój system grzewczy w firmie. Odpowiednia diagnostyka cieplna to podstawa dobrego zarządzania energią.
- Zastosuj kogenerację gazową. W dużym uproszczeniu możesz połączyć spalanie gazu z wytwarzaniem energii elektrycznej w Twojej firmie.
- Wprowadź szkolenia z racjonalnego użytkowania gazu przez pracowników. To co, właśnie Ci przekazałem, możesz z powodzeniem podać dalej swoim pracownikom!
Zmiana warunków umowy
Mało kto wie, że przedsiębiorcy korzystający z umów na dostarczanie gazu mają możliwość nie tylko zmiany sprzedawcy, ale również dostosowania parametrów dostaw tego paliwa.
Odpowiednie zmiany mogą znacząco obniżyć koszty i przynieść realne oszczędności na rachunkach. Jeśli zastanawiasz się, jak się za to zabrać – spokojnie, mogę Ci w tym pomóc! To prostsze, niż się wydaje, a efekty mogą naprawdę pozytywnie Cię zaskoczyć.
Gaz dla firm – na co zwrócić uwagę?
Zanim jednak przystąpisz do zmiany zapisów umowy, warto przyjrzeć się, na co trzeba zwrócić uwagę. Do najważniejszych aspektów należą:
- Okres wypowiedzenia i ogólne warunki umowy
- Inne opłaty (np. ubezpieczenie)
Warunki umowy i okres wypowiedzenia
To najważniejsze elementy całej umowy. Przy próbie zmiany sprzedawcy gazu, musisz się mieć na baczności! Z jednej strony możesz uchybić okresowi wypowiedzenia. Wtedy narażasz się na dwa przypadki — dodatkowe opłaty za umowy z dwoma podmiotami naraz lub brak dostawcy w ogóle.
Warto pilnować okresu wypowiedzenia, bo możesz wpaść w niemałe kłopoty!
Dodatkowe opłaty zawarte w kontrakcie za gaz dla firm
rzeba dobrze wczytać się w dokument, żeby dowiedzieć się, za co tak naprawdę płacisz rachunki za gaz w firmie. Jednym z przykładów dodatkowych opłata na rachunku jest ubezpieczenie, np. dotyczące bezpieczeństwa osobistego.
Sprzedawcy wycofują się powoli z tej gałęzi zysku. To nie zmienia faktu, że może przez niedopatrzenie zdecydowałeś się na ubezpieczenie, które nie jest Ci potrzebne. Warto to zweryfikować.
Kto może pomóc przy obniżce kosztów gazu dla firm?
Pewnie teraz wiesz, że w pojedynkę nie jest tak prosto obniżyć rachunki za gaz w firmie! Jeżeli chcesz podjąć działania dążące do zredukowania kosztów, to wystarczy, że się ze mną skontaktujesz. Pokażę Ci, jak znaleźć ukryte środki, które można uwolnić przez niepozorne zmiany.
Zupełnie za darmo oszacuję dla Ciebie wielkość oszczędności. Mój system jest skuteczny i sprawdził się u wielu moich klientów, o którym więcej dowiesz się na mojej stronie.
PS. Jeżeli chcesz podyskutować o artykule, zapraszam Cię do sekcji komentarzy.